برای حفظ بالاترین کیفیت در عکاسی نگهداری و تمیزی بودن دوربین شما بسیار مهم است .رایج ترین هدف نگهداری دوربین تمیز کردن گرد و غبار از روی لنز دوربین است برای بهبود عکس های با کیفت تر .

اینکه از کجا بفهمیم سنسور نیاز به تمیز کردن دارد یا نه بسیار ساده است یک لنز بلند روی دوربین قرار دهید و تا بی نهایت فوکوس کنید دیافراگم را ببندید EV  را روی +1 قرار دهید و از یک دیوار سفید عکس بگیرید با این کار می توانید میزان گرد و غبار روی سنسور را ببینید ، عکس را در یک برنامه ویرایش تصویر مثل فتوشاپ باز کنید و تصویر را با بزرگنمایی 100% مشاهد کنید تا سطح گرد و غبار کاملا مشخص شود .

اگر سنسور کثیف باشد سریغ متوجه لکه های تیره و خطوط نازک می شوید که از الیاف مو و دانه های گرده تشکیل شده است اگر متوجه این لکه ها شدید نشان دهنده این است که سنسور دوربین یا لنز شما نیاز به تمیز کردن دارد ، می توانید لنز دوربین را به مطمئن ترین مرکز خدمات و تعمیر کار ببرید و تمیز کنید .

و یا اینکه سنسور را خودتان تمیز کنید که سه راه وجو دارد :

1 – تمیز کردن با دمنده لامپ لاستیکی (Cleaning with a Rubber Bulb Blower):

دمنده حباب لاستیکی یک دستگاه بدون لمس با دست است که برای از بین بردن ذرات گرد و غبار سبک روی لنز یا داخل بدنه دوربین استفاده می شود پف های هوا قسمت های دوربین را لمس می کند .

اصول عکاسی :  تکنیک عکاسی لانگ اکسپوژر

دمنده های لامپ لاستیکی می توانند کم تاثیر ترین روش برای تمیز کردن سنسور باشند زیرا گرد و غباری که با رطوبت چسبیده است را به سختی پاک می کند .

علاوه بر این برای اطمینان از تمیز کردن صحیح باید مطمئن شوید که گرد و غبار را در اطراف محفظه سنسور پخش نکنید ، برای استفاده موثر از این وسیله ، دوربین را روی سه پایه قرار دهید که دهانه لنز آن رو به پایین باشد و سپس در هانه آن باد رها کنید .اکثر گرد و غبار سبک از بین می رود و روی زمین می ریزد .

2 – تمیز کردن با برس (Cleaning with Brushes) :

روش بعدی تمیز کردن با برس است و بهترین آنها برس های مخصوص استاتیک قابل شارژ هستند این برس ها بهترین وسیله هست زیرا وقتی آن را در اطراف بدنه دوربین می چرخانید ، گرد و غبار سبک را جذب می کند این برس ها به صورت خشک استفاده می شود . این برس ها کمتر حسگر را خراش می دهد .

3 – تمیز کردن با حلال ها (Cleaning with Solvents) :

روش دیگر تمیز کردن با حلال مایع است مثل پد های Pec* یا حلال Eclipse یا Eclipse E2 ، این حلال ها بسیار عالی هستند زیرا اثری باقی نمی گذارد ، پد های Pec* به طور خاص برای تمیز کردن سنسور تصویر ساخته نشده اند آنها برای تمیز کردن تلسکوپ ها آینه ها که ظریف هستند طراحی شده است .

هنگام تمیز کردن با یک حلال حتما از دستکش لاتکس استفاده کنید تا از آلودگی هر روغن انگشتان به پد تمیز کردن و انتقال آن روغن به سطح سنسور جلوگیری شود .

اصول عکاسی :  آشنایی با وایت بالانس در عکاسی