اکثر عکاسان در یک یا دونوع مختلف عکاسی تخصص دارند . آزمایش با سبک های مختلف عکاسی می تواند به مجموعه مهارت عکاسی شما کمک کند . مهارت های فنی و خلاقانه مورد نیاز از چندین ژانر عکاسی هم بیشتر است . به این معنی که شما با پیشرفت در این زمینه می توانید درس ها و تکنیک های ارزشمند تری را بیاموزید که شما را به عکاس بهتری در سبک های گوناگون تبدیل می کند .

1 – عکاسی پرتره :

رایج ترین سبک های عکاسی ، عکاسی پرتره است .که هرف این نوع عکاسی ثبت شخصیت و خلق و خوی یک فرد یا گروه است .تصاویر ممکن است ژست ، تمام بدن یا کلوزآپ باشند . در هر صورت ، صورت و چشم های سوژه معولا در فوکوس هستند .نور و پس زمینه به انتقال احساسات شخص کمک می کند

انواع پر طرفدار پرتره عکاسی شامل پرتره بزرگسالان ، پرتره های خانوادگی ، عکس های نامزدی و هد شات های حرفه ای است .

2 -عکاسی خبری :

فتوژورنالیسم راهی برای بیان داستان یک رویداد یا صحنه ارزشمند شاید تاریخی از طریق عکس است .عکاسی خبری باید تا حد امکان واقعی باشد و ثبت لحظه های صریح در زمان وقوعشان مهم تر از گرفتن عکس های بی نقص است.

3 – عکاسی مد :

عکاسی مد ، لباس ها ، کفش ها و مجموعه های مد را به نمایش می گذارند تا برای مصرف کنندگان جذاب تر به نظر برسند و معمولا در مجلات آنلاین به نمایش گذاشته می شود .عکاسان مد تعداد زیادی عکس از تمام بدن میگیرند و در مکان های مختلفی کار می کنند از استودیوها گرفته تا خیابان های شهر و زمین های باز ، این نوع عکاسی معمولا از مهارت های مشابه عکاسان پرتره استفاده می کنند .

اصول عکاسی :  آموزش تکنیک بوکه در عکاسی
4 – عکاسی ورزشی :

عکس های ورزشی با گرفتن ورزشکاران ، مربیان و حتی هواداران در لحظه ای عالی ، می توانند شور ، درام و احساساتی را که به رویدادهای ورزشی دامن می زند را به تصویر بکشند .عکاسان ورزشی باید به سرعت عکس بگیرند تا با حرکات اطراف خود هماهنگی داشته باشند . عکاسان ورزشی معمولا از لنزهای بلند و سنگین برای زوم کردن روی صحنه استفاده می کنند .

5 – عکاسی از طبیعت بی جان :

عکاسی از طبیعت بی جان  دارای اشیاء بی جان – طبیعی یا ساخته دست انسان است . عکاسی بی جان می تواند هنری یا تجاری باشد . برای عکاسان طبیعت بی جان ، انتخاب اشیا ، چیدمان و نور برای گرفتن یک عکس عالی و کلیدی است .

6 – عکاسی تحریریه :

عکاسی تحریریه معمولا برای نشان دادن یک داستان یا مقاله ، و برای یک مجله و روزنامه گرفته می شود .معمولا موضوع عکاسی تحریریه می تواند متفاوت باشد و کاملا به موضوع متن همراه آن بستگی دارد در عکاسی تحریریه باید عکس های بگیرید که طرح بندی های مختلف مثلا ترکیب بندی های افقی و عمودی داشته باشد .در عکاسی تحریریه با نویسندگان و مدیران هنری همکاری نزدیک دارید .

7 – عکاسی معماری :

موضوع عکاسی معماری طراحی داخلی و خارجی ساختمان ها و سازه ها است .از پل های شهر ها گرفته تا بنا های قدیمی ، این سبک ها ساختارهای متنعی را در بر می گیرند ، مثلا در عکس ها زیباترین بخش های سازه مانند تیر یا طاق نمای خاص را به نمایش می گذارد .نورپردازی در عکس های معماری می تواند بسیار مهم باشد و همچنین برای فضاهای بیرونی عکاسان باید بدانند چگونه با نور طبیعی کار کنند . تجهیزاتی مثل لنز شیب دار ، سه پایه و سر پانوراما بسیار مفید است عکس های معماری برای طراحان ، معماران ، شرکت های لیزینک و سرمایه گذاران ساختمان بسیار ارزشمند است .

اصول عکاسی :  ژست های عکاسی