باید ها و نباید های تکنیک عکاسی لانگ اکسپوژر
ثبات و عدم تحرک

لرزش و تحرک ، موردی است که در تکنیک لانگ اکسپوژر به سرعت خود را نشان داده و در اقع در این حوزه گناهی است کاملا نابخشودنی .

در حقیقت عکس نهایی شما با کمی لرزش و حرکت تار خواهد شد.بعضی اوقات از یک میز یا پایه مخصوص به منظور عکاسی هرچه بهتر و کاهش لرزش دوربین استفاده می شود .

اما بهتر است بدانید که بهترین نمونه به منظور حذف هرگونه لرزش ، استفاده از سه پایه است . در واقع استفاده از سه پایه بسیار بهتر و کاراتر از ثابت نگه داشتن دوربین با دست یا استفاده از یز به منظور بیشتر ثابت نگه داشتن آن است .

البته استفاده از کنترل از راه دور (ریموت شاتر) نیز می تواند برای این منظور بسیار مفید باشد اما در هر حال موضوع مهم در این حیطه استفاده قطعی از سه پایه می باشد .

البته اگر ریموت شاتر برای دوربین خود خریداری نکرده اید به هیچ وجه نگران نباشید زیرا بهتر است بدانید که دوربین های DSLR دارای ویژگی شاتر تاخیری (shutter delay) نیز هستند که با استفاده از آن در صورت فشردن کلید شاتر ، بعد از یک یا چندثانیه بعد شاتر به کار خواهد افتاد و از این رو لرزش ناشی از فشردن کلید شاتر فیزیکی دستگاه به صورت کامل حذف خواهد شد .

این قابلیت در هنگام استفاده از تکنیک لانگ اکسپوژر بسیار به کار عکاسی خواهد آمد . علاوه  بر آن اگر دوربین شما دارای وای فای بوده و برنامه خاصی به منظور کنترل آن بر روی گوشی شما نصب است می توانید از آن طریق نیز کلید شاتر را بدون ایجاد هیچ گونه لرزشی فعال سازید .

اصول عکاسی :  نکات عکاسی کنسرت ها